User Tools

Site Tools


ic_energie

Table of Contents

Energie

Energie je v IC2 nejzákladnější výrobek. Budete ji potřebovat vždy a ve velkých množstvích. Vyrábí se pomocí generátorů, přepravuje se pomocí mobilních přenosových zařízení nebo častěji pomocí kabelů. Přirovnávání IC2 energie ke skutečné elektrické energii není moc šťastný nápad. IC2 energie se totiž v mnoha ohledech schová nereálně. Daleko lepší jsou Trpaslíci.

EU


Energy Unit (EU) je základní jednotka energie. Setkáte se s ní v zásobnících energie, kde udává množství uskladněné energie.

EU/t


EU za tick je jednotka se kterou budete nejčastěji pracovat a zároveň je ve většině případech nepochopená a užívaná ve špatných souvislostech. Asi první místo, kde ji uvidíte je Batbox, kde udává hodnotu výstupu. Hráči zcela mimovolně (a náhodou správně) předpokládají, že musí použít kabel, který má hodnotu výdrže alespoň 32 (Ovšem jaké jednotky?). Jenomže to nám nikdo nikde neřekl. Jednotka EU/t jen udává, kolik EU je zmíněný blok schopný uvolnit za jeden tick. V případě kabelů kolik EU kabelem prochází za jeden tick. ROZHODNĚ se nedozvíme nic o VELIKOSTI balíčku a tím se dostáváme k další jednotce.

EU/p


Pokud IC2 energii opravdu nerozumíte, tato jednotka vám nic neříká a přitom je to právě ona, která rozhoduje o tom, jestli vaše stroje, kabely, zásobníky energie vydrží, nebo vybuchnou, Energy Unit per Packet. Jak je z anglického názvu jasné, tato jednotka udává velikost balíčku energie. A je to právě velikost balíčku, která je důležitá pro přežití vašich strojů. A je to také tato jednotka, ze které se počítají ztráty v kabelech. Žádné EU/t kdepak , staré dobré EU/p. Celý vtip je v tom, že EU/t můžete do kabelu nacpat kolik jen chcete (třeba 6842158464186EU/t) a tato energie bude rozdělena do balíčků EU/p podle toho jaké jsou schopny dodat zdroje. Výše zmíněný Batbox tedy jedenkrát za tick vypustí 1 balíček energie o velikosti 32EU/p. Jeden Batbox tedy do kabelu pustí 32EU/t v 1x32EU/p balíčku. Pokud na jeden kabel připojíme 2 Batboxy, zjistíme, že kabelem teče 64EU/t, ale kabel přesto neshoří. Proč? Protože EU/t nerozhoduje o životě kabelu. Kabelem prochází 2x32EU/p.

Trpaslíci


Nejednodušeji se dá IC2 energie vysvětlit na trpaslících. Původní text je tady. Dovolím si udělat volný překlad.

IC2 energie je jen módní název pro malé magické trpaslíky přenášející nanobaterie. Z každého zdroje nebo skladiště energie je jeden trpaslík propuštěn každý tick. Velikost trpaslíka je odvozena od množství energie které přenáší a kabely jsou ve skutečnosti pouze malé tunely, kde ti trpaslíci běhají. Pokud stroj, nebo kabel není dost velký, aby se tam trpaslík vešel, naštve se a vybuchne.

Nicméně trpaslíci rádi poběží spolu se svými druhy a společně přenesou jakékoliv množství energie skrz kabel. Velcí trpaslíci, kteří by nejraději ve stísněných kabelech vybuchly mohou být rozděleni do malých trpaslíků pomocí transformátoru. Každý z malých trpaslíků takto vzniklých pak může z transformátoru odejít stejným tunelem.

V této analogii každý trpaslík reprezentuje EU/p a celkový počet trpaslíků, který proběhne kabelem za tick násobený jejich velikostí je EU/t. K trpaslíkům bych dodal už jen to, že tunelem kam se vejdou velcí trpaslíci mohou běhat i ti malí. Když tedy napojíme výstup MFSU a Batboxu do jednoho kabelu, měřákem naměříme 544EU/t (512+32) a kabelem poteče 1x512EU/p a 1x32EU/p.

A nakonec obrázek (bohužel žádné vhodné trpaslíky jsem nenašel): Energie
Tento obrázek je pouze ilustrativní. Ukazuje vztah mezi EU/p a EU/t a počtem balíčků. Ve skutečnosti to takto nefunguje díky omezeným schopnostem transformátorů (viz např. zde).

ic_energie.txt · Last modified: 2016/07/10 07:34 (external edit)