User Tools

Site Tools


ic_slechteni

Šlechtění

Šlechtění a křížení rostlin je velice užitečná a mnohdy i výnosná věc. Proč se honit za Rubber Tree po celé mapě, když za pár desítek minut můžete vyšlechtit Stickreed. Nebo proč nahánět chobotnice pro jejich inkoust? Dokonce i rostliny, které v sobě shromažďující kovy nejsou k zahození. Ale není to tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.


Základní pěstování

Základní pěstování je pro hráče, kteří by to chtěli zkusit, ale nechtějí tomu věnovat veškerej svůj čas. Věsměs pro ty, co si chtějí vyšlechtit jen Stickreed.

Důležité je si najít nějakej vhodnej biom, pokud se vám nechce hledat bažina, nebo Jungle, postačí i forest nebo mushroom biom, i na pláních se dá pěstovat.. Rozhodně to nezkouśejte v poušti a jiných nehostinných místech.

K šlechtění a pěstování je zapotřebí vyrobit specíalní tyčky, které se zasadí do předem zoraného záhona, posléze můžeme zasadit semínka, nebo reed pomocí pravého tlačítka myši..

Poté stači jen čekat a až rostlina dosáhne zralosti. Poté jí můžeme opět pravým tlačítkem myši sklidit - výhoda je, že nemusíme znova sadit. Pokud si ale ovšem chceme něco vyšlechtit, musí na to být minimálně dvě zralé rostliny, mezi které vsadíme 2 kusy cropu.

Mnohem lepši je ale křížit mezi čtyřma rostlinama - je zde větši šance, že se křížení povede. Když se kŕížení nepovede, usadí se tam plevel, který je nutno ihned zneškodnit, jinak vám sežere celej záhon. Prevence proti uchycení plevelu je aplikování weed-ex.

Nyní známe princip, a tak se tedy vrhneme na masové křížení.. připravíme si políčko 9×9 s vodou uprostřed a ku šachovnicovému vzoru nasázíme cropy s Sugar cane. Počkáme, až sazenice dorostou a pak mezi ně umístíme dvojíté cropy. A čekáme a zároveň každých pár minut zkotrolujeme záhon a zneškodníme plevel. Jakmile budou všechny dvojíté cropy obsazeny nějakýma rostlinama (kromě weed), vytrháme původní rostliny a postup opakujeme.

K slabšímu popohnání růstu v ranné fázy hry můžeme použít Kbelík s vodou, semínka obilí a kostní moučku. Dále pak můžeme použit hydratation cell a fertilizer. Při používání kbelíku s vodou si avšak dávejte pozor ať si pole nespláchnete.


Pokročilé pěstování

U pokročilého pěstování je zapotřebí technika. Stroje jako cropharvester a cropmatron vám ulehčí mnoho práce. Dále je zavhodno si vyrobit i cropnalyzer. U pokročilého pěstování musí docházet k selekci semínek, které společně křížíme mezi sebou. Ke zjištění vlastností semínek je zapotřebí cropnalyzer. Tento ruční přístroj nám dokáže odhalit nejenom název plodiny, která z tohoto semene vyroste, ale také i jak rychle roste, jak je odolná a množství plodin.(GR - rychlost růstu, GA - množství surovin, RE - odolnost)

Pokud máme už rostliny, které nadále nechceme křížit a cheme jen profitovat, je dobré si to trochu zautomatizovat. K tomu slouži CropHarvester a CropMatron

Crop harvester slouži k automatickému sklízeni pole 9×9. Jednoduśe jej umístíme nad vodu uprostřed políčka a vložíme do něj baterii nebo zapojíme pomocí kabelu. Můžeme také vložit cropnalyzer, který slouži k tomu, aby stroj zbytečně nesklízel, pokud není rostlina úplňe zralá. Z stickreedu by nám to pouze dávalo jen sugar cane, a navíc to šetří energii.

K Cropharvesteru můžeme přistavět bednu a pomoci ejector upgrade posílat obsah do bedny (pokud je nainstalován mód na transport pomocí trubek, tak Ejector upgrade bude posílat věci do trubek.)

Crop matron je stroj sloužící k automatickému zavlažování, hnojení a aplikaci herbicidu(Weed-ex) na poli 9×9. Jednoduśe jej umístíme nad CropHarvester uprostřed políčka a vložíme do něj baterii nebo zapojíme pomocí kabelu. Pokud máme k dispozici mód s trubkami, můžeme jej napojit na vodu, nebo umístíme Water cell do pole k tomu určenému

Expertní pěstování

Expertní pěstování není jen zájem o rostliny a suroviny, expertní pěstování je posedlost. Je tom, že se snažíme co nejlépe pěstovat a rostlinám dáváme ty nejlepší podmínky k růstu. Nejprve začneme tím, že si najdeme swamp nebo jungle biom. Je nejidealnejsi protože nám to dává bonusy do hydratace. Dále musíme počítat s tím, že pole budeme co nejdříve stěhovat do výšky 120+ a také, že bude potřeba hromada Fertilizeru a dřeva na cropy.

začneme tím, že si uděláme klasické pole 9×9 a snažíme se vyślechtit Stickreed. mezitím si připrávíme meteriál a pomalu začínáme připravovat pořádné záhony. Připravíme si díru 9x9x4 kterou posléze zaplníme dirtem a zoráme(samozdřejmé s blokem vody uprostřed, který můžeme přikrýt leknínem) a postupňe sadíme Stickreed k šachovnicovému vzoru. Louče a Glowstone bloky dáváme mimo záhon nebo přímo doprostřed, důležité je, aby rostliny viděly na nebe - úroveň světla je duléžitá jen pro některé rostliny.

Postavíme CropMatron a hojně zásobujeme vodou a popřípadně i fertilizérem. TODO

ic_slechteni.txt · Last modified: 2016/07/10 07:35 (external edit)